TJ START Bělá nad Radbuzou : ŠKOLNÍ SPORTOVNÍ KLUB OLYMP PŘI ZÁKLADNÍ ŠKOLE BĚLÁ NAD RADBUZOU

Menu

Dotace

Název programu: PROGRAM VIII. - Organizace sportu ve sportovních klubech

Název projektu: Organizace sportu ve sportovním klubu - TJ Start Bělá nad Radbuzou

Účel dotace: Podpora sportovních klubů, tělovýchovných a tělocvičných jednot při pravidelné všeobecné, sportovní, organizační a obsahové činnosti. Jedná se o zabezpečení sportovní, pohybové, tělovýchovné činnosti dětí a mládeže.

Dotace schválena na základě Rozhodnutí č. 502017-8-3297 o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu České republiky na rok 2017

Partneři závodu

 

 

 

 


  

  

 

 

 

 

  

  

       Václav Hašek

     ZEAS Puclice a.s.

 

 

 


Školní sportovní klub OLYMP při Základní škole Bělá nad Radbuzou

Školní sportovní klub OLYMP při Základní škole Bělá nad Radbuzou

 

ŠSK byl založen a Asociací ŠSK České republiky byl schválen dne 18. 5. 1994. Iniciátorem byl tehdy učitel tělesné výchovy František Novák starší, po němž výuku tělesné výchovy i vedení klubu převzal jeho syn František Novák mladší. V roce 1997 byl přijat jako samostatný oddíl do TJ Start Bělá nad Radbuzou. Do kroužků klubu se zapojovala podstatná část žáků školy.

Nejlepších výsledků v té době dosahovali stolní tenisté, kteří pod vedením Miroslava Nového a Václava Císlera se opakovaně probojovali na republiková kola, kde družstvo děvčat ve složení Kamila Císlerová, Alice Vítů, Lenka Chudinová a dvojčata Alena a Michaela Šebestovy vybojovalo neuvěřitelné 2. místo ve finále v Praze na Kotlářce. Družstvo kluků ve složení Radek a David Šteffelovi, Miroslav a Jan Nových, Pavel Sándor a Václav Císler skončilo tehdy na skvělém 4. místě v republice.

Ve stejném období dosahovali skvělých výsledků střelci pod vedením Antonína Beneše a Jaroslava Vaňka. Vrcholem byla dvě druhá místa Jana Beneše ve střelbě ze vzduchovky, později se prosazoval Miroslav Konopík.

V poslední době se podařilo historickou účast na republikovém finále zopakovat atletům, kteří pod vedením Marie Maštalířské zvítězili v krajském finále Poháru rozhlasu starších žáků v Tachově a v Bílině na celostátním finále (21. 6. 2008) skončili na skvělém 6. místě v konkurenci 15 nejlepších krajských týmů a domácí Bíliny. Družstvo tvořili František Žaba, Václav Braun, Martin Podsclan, Michal Tesař, Tomáš Jarina a Jakub Černý.

Výborných výsledků dosahovala v rámci kraje děvčata v kroužku volejbalu. Pod vedením Jiřího Kudrny a Františka Nováka neměla v okrese konkurenci, prosazovala se i v rámci kraje a nejen ve své žákovské kategorii, ale i mezi juniorkami. Družstvo tvořily Marie Kadeřávková, Erika Rišková, Dáda Sudová, Andrea Kopáčková, Martina Sádlíková a další.

Velmi dobrých výsledků dosahovali i dosahují žáci v dalších sportovních odvětvích (šachisté pod vedením Eriky Koktové, basketbalisté a florbalisté pod vedením Františka Holečka, fotbalisté všech kategorií, kteří ve školních soutěžích zúročují svou práci v oddíle kopané, kde se jim věnují trenéři Ladislav Votava mladší, Luboš Černý a Aleš Zavadil).

ŠSK však sleduje nejen výsledky nejlepších, ale především zapojení do sportovní a pohybové činnosti co největšího počtu žáků, což je v posledních letech největší problém. Přes vynikající podmínky, které ŠSK díky Městu Bělá nad Radbuzou a TJ Start Bělá nad Radbuzou má, se žáci, především ve vyšších ročnících, musí ke sportování dlouze přemlouvat a navíc se to někdy ani nepodaří. Omluvenek na hodiny tělesné výchovy přibývá, doporučování ze strany rodičů neúčastnit se činnosti ve sportovních kroužcích a na sportovních soutěžích také, přesto téměř všichni učitelé školy vedou nějaký kroužek.

V současném školním roce (2009/2010) se činnosti ŠSK účastní téměř stovka žáků ze 145 žáků školy (poplatek TJ Start, ne ZŠ, je 50 Kč za rok). Vedoucím klubu je Marie Maštalířská. Jednotlivé kroužky vedou František Holeček (basketbal, florbal), Erika Koktová (šachy, pohybové hry), Dagmar Vorlíčková (aerobic mladších), Martina Hájková (aerobic starších) a Marie Maštalířská (atletika mladších i starších, společné sportovní hry s VS Moosbach).

K největším akcím, kterých se ŠSK zúčastňuje krom klasických školních, jsou Bělská pětka a Bělská míle. Do podvědomí široké veřejnosti vešly i Bělské olympijské dny, štafety Emila Zátopka, ale jak bylo uvedeno dříve, získat 42 dětí pro Zátopkův maraton na běh na 1 km se už zřejmě nepovede. Jen malá připomínka na závěr: v roce 1997 musely běžet štafety dvě (84 dětí), pro velký zájem………

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ